Logo

Latvijas mākslas klasika

Dr. Gunta Belēviča kolekcija

Bez nosaukuma (Kibernētiskais gleznojums)

1960-tie gadi Audekls, autortehnika 102.00 x 102.00 cm

Sigurds Vīdzirkste

1928 - 1974
Bez nosaukuma (Kibernētiskais gleznojums)

S. Vīdzirkste strādāja Federālajā rezervju bankā Ņujorkā par audiovizuālo speciālistu, kura uzdevumos ietilpa statistisko karšu veidošana un reprezentācija. Domājams, tieši bankā matemātiski orientētais Vīdzirkste iepazinās ar elektronisko skaitļojamo iekārtu darbības principiem, kurus integrēja glezniecībā. 1963. gada beigās savā Manhetenas studijā Liberty ielā 148 viņš iekārtoja ekspozīciju, pirmo reizi parādot publikai kvadrātveida gleznas ar punktveidīgiem izciļņiem. 1968. gadā personālizstādē Kips Bay galerijā Ņujorkā šāda tipa darbus, kas bija tikai numurēti, viņš nosauca par “Cybernetic Canvases” – kibernētiskie audekli.

1960. gados kibernētikas jēdziens bija “gaisā”, cilvēki cerēja, ka reiz mākslīgais intelekts risinās ne tikai matemātiskās problēmas, bet arī rakstīs dzeju un sacerēs mūziku. Šodien kibernētika turpinās digitālo mediju jomā, un Vīdzirkstes

abstraktais ekspresionisms, kas apvieno jutekliski pulsējošas substances racionālā struktūrā, uzlūkojams kā principiāli nozīmīgs ieguldījums 1960. gadu mākslas intelektuālajā attīstībā. Savukārt mākslinieciskā vide, kas mutuļoja “elles ķēķī” ap Vīdzirkstes personu, viņa mākslā redzēja spontānu, neatkārtojamu mistēriju.

Darbu mantoja gleznotāja Daina Dagnija. Kolekcijā iekļauts 2007. gadā.

Izstādīts: Sigurds Vīdzirkste. Kibernētiskā glezniecība. Ārzemju mākslas muzejs Rīgā. 2007.

Reproducēts: Sigurds Vīdzirkste. Kibernētiskā glezniecība [Katalogs] / Sast. Daina Dagnija, teksta aut. A. Vanaga. R.: Al secco, 2007, 9. lpp.

Vanaga A. Sigurda Vīdzirkstes kibernētiskā glezniecība. Pazaudētais kods // Mākslas Vēsture un Teorija, 2007/9, 41. lpp.

TV filma. Sigurds Vīdzirkste. Rež. Jānis Rēdlihs un Maija Smildziņa. 2007.