Logo

Latvijas mākslas klasika

Dr. Gunta Belēviča kolekcija

No kataloga pirmajām lappusēm...

Uzaicinājums izstādīt savu kolekciju Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā nāca kā milzīgs pagodinājums. Tās sakārtošanai pieaicināju mākslas zinātnieci Anitu Vanagu. Nolēmām, ka plašāku sabiedrību vispirms jāiepazīstina ar darbiem, kuru autoru vairs nav starp mums. Šā iemesla dēļ izstādes nosaukumā parādījās vārds "klasika". Ekspozīcijas sagatavošana ilga divus gadus. Darbus šai izstādei, kuras katalogu tagad turat rokās, atlasījām vēl pēc diviem pamatprincipiem. Pirmais – kvalitātes principa: vai darbs, mūsu skatījumā, ir īsta pērle, un otrais – hronoloģiskā: vai šī konkrētā pērle ataino savu laikmetu un tā laika norises Latvijas mākslā. Tagad šī pieeja – vērt tikai pērles uz Latvijas mākslas laika diega – ielikta arī kolekcijas tālākas veidošanas pamatā.

Man bieži jautā, kāpēc krāju tieši Latvijas mākslu? Atbilde ir vienkārša: tāpēc, ka esmu latvietis, un tādēļ, ka, manuprāt, latviešu tautai ir neparasti daudz izcilu mākslinieku.

Kā šīs pērles pazīt? Ilustrēšu to ar piemēru no cita mana hobija – briežu audzēšanas. Šos dzīvniekus iedalu piecās kategorijās: piektā – slikts briedis, ceturtā – nav slikts, trešā – labs, otrā – izcils, bet pirmā – neticams. Ja redzi tikai vienu briedi – esi sajūsmā par to, ko daba veidojusi, bet pietiek nostāties blakus vēl kādam briedim – un tūlīt kļūst skaidrs, kurš ir labāks. Līdzīgi var izvērtēt arī mākslas darbus – liekot tos blakus citu citam.

Dr. biol. Guntis Belēvičs